Altus – Pierwszy taki budynek w Katowicach

Krzysztof Kurdziej

W 2023 roku mija dwudziestolecie powstania najwyższego, jak na tamte czasy, wieżowca w Katowicach i całym województwie śląskim. Mowa oczywiście o Altusie, znanym wtedy jako Uni Centrum. A jego wysokość wiodła prym w Katowicach aż do 2022 roku, gdzie oficjalnie prześcignął go jego sąsiad – Biurowiec .KTW. II to zaledwie o 9 metrów!

Altus Został zbudowany w latach 2001-2003 przez Mostostal Zabrze Holding SA. Przedsiębiorstwo było także właścicielem budynku, za pośrednictwem spółki Business Center 2000. Wielokrotnie budowa była przerywana, były bankructwa, niespłacone kredyty i niewypłacone wykonawcom pieniądze. Nie obyło się też bez kontrowersji. W 2002 roku okazało się, że najpierw budynek został zbudowany do 30 kondygnacji, a dopiero później zmieniono zezwolenie na budowę 30 zamiast 22 pięter. Zostało to wytłumaczone jako pomyłka. W 2003 roku Mostostal Zabrze zawiesił umowę o generalne wykonawstwo Uni Centrum. Poszło o cenę, za którą Business Center 2000 sprzedał biurowiec warszawskiej spółce – Reliz. Budynek wraz z działką sprzedano za ok. 243 mln zł, a Mostostal uważał, że można było go sprzedać nawet za 300 mln zł, ponieważ tyle też mniej więcej wyniosły koszty budowy. Od 2013 r. Altus jest w rękach Macieja Jaglarza. Trzeba było jednak aż trzech przetargów i obniżenia ceny wywoławczej z 260 do 175 milionów zł, aby ostatecznie gmach wylicytować za 185 milionów zł.

Ze strony architektonicznej budynek ten także ma niezwykle ciekawą historię. Sięga ona aż stu lat, gdy w Niemczech powstawał Bauhaus. Jego założyciel – Walter Gropius, w 1922 roku, wraz z Adolfem Meyerem wystartował w konkursie na projekt wieżowca Tribune Tower w Chicago. Zaproponowali oni budynek składający się z trzech brył o różnych wysokościach, w którym dominowały stal oraz szkło. Ich projekt nie zdobył jednak amerykańskiego uznania i został zrealizowany zupełnie inny – ten, który do dzisiaj jest chlubą Chicago. Jednak w przyrodzie, a jak widać – także w architekturze nic nie ginie. To właśnie tamten projekt był inspiracją dla architektury Altusa. Projektantami byli Dieter Paleta i Deter Reichel.

Altus liczy sobie 30 kondygnacji i 125 metrów wysokości. Powierzchnia całkowita to 63,3 tys. m2. Budynek jest, jak już było wcześniej wspomniane, połączonymi ze sobą bryłami, których wspólnym elementem jest ogromne, czteropiętrowe atrium. Wieża posiada 30 pięter, druga część budynku ma 18 pięter, a trzecia – 29. Obiekt posiada aż 18 wind. W Altusie pracuje łącznie ponad półtora tysiąca osób.

A gdzie dokładnie pracują? Jak możemy przeczytać na stronie Altusa, w budynku znajdują się: “Hotel Courtyard by Marriott Katowice City Center wraz z Centrum Konferencyjnym, klub fitness Get-fit, restauracje biznesowe tj. via Toscana oraz Kyoto Sushi, dwie kawiarnie, winiarnia Burgundia, kilkanaście innych punktów usługowych oraz parking podziemny na 564 samochody wraz z myjnią. Widok z restauracji i cocktail baru 27th floor na ostatniej kondygnacji zapewnia “niepowtarzalną panoramę Katowic”. Wieżowiec jest również obiektem nadawczym dla Radia RMF Classic.

Zanim w Altusie zaczął działać Marriott, przez ponad dekadę znajdował się tam hotel sieci Qubus. Sieć wyprowadziła się z Altusa w połowie grudnia 2016 roku. Zmiany remontowe dla Marriotta trwały ponad rok. Obecnie budynek ma już swoje lata świetności za sobą, jednak wciąż jest bardzo ważnym elementem na mapie Katowic. Mimo dwudziestu lat istnienia, odwiedza go nieustannie wiele osób, a dla zwykłego przechodnia nadal jest jednym z najważniejszych punktów orientacyjnych.