Anna Dereszowska

Oliwia Zaremba

Anna Dereszowska urodziła się 7 stycznia 1981 roku w Mikołowie na Górnym Śląsku. Jest córką Krzysztofa i Dagmary Dereszowskich. Ma starszego brata Andrzeja oraz młodszą, przyrodnią siostrę Julię. W 1999 roku ukończyła Prywatne Studium Muzyczne w Mikołowie w klasie fortepianu. Jest również absolwentką prestiżowego III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach.

TEATR

W 2003 roku ukończyła Akademię Teatralną na Wydziale Aktorskim w Warszawie, choć jeszcze jako studentka w 2002 roku została aktorką warszawskiego Teatru Dramatycznego, na deskach którego zadebiutowała 14 września 2002 roku jako Maria Antonowa w spektaklu „Rewizora” autorstwa Nikołaja Gogola w reżyserii Andrzeja Domalika. Rok później, w 2003 roku, aktorka wcieliła się w postać Lizy w inscenizacji powieści Bohumila Hrabala pt. „Obsługiwałem angielskiego króla”. W kolejnych latach swojej teatralnej kariery Anna Dereszowska występowała w scenicznych realizacjach literatury rosyjskiej oraz francuskiej. W międzyczasie rozpoczęła także współprace z teatrem Studio Buffo, a także Teatrem Syrena, z którymi pracuje aż do dziś. Do 2010 roku występowała na deskach Teatru Dramatycznego, a w 2011 roku nawiązała współpracę ze stołecznym Teatrem Polskim.

TELEWIZJA

Swoją karierę telewizyjną Anna Dereszowska zaczynała od epizodycznych występów w najpopularniejszych polskich serialach, takich jak m.in. „Klan” czy „M jak miłość”. Największą popularność i rozpoznawalność zawdzięcza ona jednak roli Kaliny Fatalskiej – starszej posterunkowej w serialu „Złotopolscy”, w którym występowała w latach 2002-2010. Zagrała również w wielu polskich filmach i serialach, jednak zdecydowanie największym sukcesem w jej aktorskiej karierze okazała się rola Karoliny „Korby” Korbowicz w komedii pt. „Lejdis” w reżyserii Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramonowicza z 2008 roku. W 2009 roku odegrała główną rolę żeńską jako Milena Kral w serialu TVN pt. „Naznaczony”. Występowała również jako Magda Mazurek – jedna z czterech głównych bohaterek serialu „Klub szalonych dziewic” z 2010 roku. Ludzie kojarzyć mogą ją również z roli adwokat Iwony Czerskiej w serialu „Prawo Agaty” emitowanego na TVN w latach 2013-2015. W 2017 roku zajęła trzecie miejsce w finale programu „Twoja twarz brzmi znajomo”, a od 2021 roku gra inspektor Patrycję Madalińską w serialu „Komisarz Mama” emitowanego w telewizji Polsat.

MUZYKA

Anna Dereszowska to również bardzo utalentowana piosenkarka. Występowała w zespole muzycznym Machina del Tango. W duecie Andrzejem Krzywym nagrała utwór na płytę zespołu De Mono pt. „No Stress” w 2010 roku. W tym samym roku aktorka wygrała również Festiwal Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze, a rok później, w 2011 roku, wydała swój debiutancki album studyjny pt. „Już nie zapomnisz mnie”. Wraz z końcem 2014 roku piosenkarka wraz z zespołem Machina del Tango wydała swój drugi album zatytułowany „Tango va banque – tanga filmowe”.

DUBBING

Poza aktorstwem i muzyką Anna Dereszowska zajmuje się także dubbingiem w filmach, serialach, grach oraz słuchowiskach. W 2006 roku zadebiutowała w roli dorosłej Zuzanny w ekranizacji powieści C.S. Lewisa pt. „Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa”. Jej głos znany jest również z kinowego hitu Marvela „Avengers”, gdzie wcieliła się w rolę agentki Marii Hill. Anna Dereszowska użyczyła swojego głosu także w grach komputerowych, takich jak np. „Star Wars: Battlefront II”, gdzie zagrała księżniczkę Leię. Aktorka zasłynęła również z roli Yennefer z Vengerbergu w słuchowisku „Ostatniego życzenia” autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Dodatkowo odnosi spore sukcesy jako lektorka audiobooków. Czytała m.in. sagę „Zmierzch” autorstwa Stephenie Meyer.
Jak sama wielokrotnie podkreśla – jest dumną Ślązaczką mimo, iż od dawna mieszka i pracuje w Warszawie.