Jan Miodek

Jakub Mirosławski

Z Górnego Śląsku pochodzi wiele znanych osób, które cieszą się uznaniem w Polsce i za granicą. Bardzo ciekawą postacią pochodzącą z tego regionu jest bez wątpienia profesor Jan Miodek, a więc o nim będzie ten artykuł.

Jan Miodek urodził się 7 czerwca 1946 roku w Tarnowskich Górach. Jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach. Na swoim świadectwie maturalnym miał średnią 4,9, a jedynym przedmiotem z którego nie miał oceny bardzo dobrej była matematyka. W 1963 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Wrocławskim. Po tym jak obronił swoją pracę magisterską dostał propozycję stażu asystenckiego w tamtejszej katedrze języka polskiego. W 1983 otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego, a także stanowisko docenta Uniwersytetu Wrocławskiego. Od maja 1989 do sierpnia 2016 był dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1991 senat tej uczelni przyznał mu stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 1995 Miodek odebrał tytuł profesorski z rąk prezydenta Lecha Wałęsy. 20 października 2005 został doktorem honoris causa Pedagogicznego Uniwersytetu Wileńskiego, a 10 marca 2006 roku otrzymał ten tytuł na Uniwersytecie Opolskim.

Profesor znany jest również z swojej kariery w mediach. Od 1968 publikuje na łamach wrocławskiego dziennika „Słowo Polskie”, gdzie prowadzi rubrykę Rzecz o języku, zaś od 1987 do 2007 prowadził w Telewizji Polskiej program Ojczyzna polszczyzna. Miał także swoje cotygodniowe felietony, które ukazywały się na łamach „Dziennika Zachodniego”. W 1995 roku zaczął prowadzić program we wrocławskim oddziale TVP. Kolejnym programem który prowadził był Słownik polsko@polski, który jest emitowany na antenie TVP Polonia. Formuła programu polegała na tym, że widzowie mogli zadawać pytania, które dotyczyły języka polskiego za pomocą internetowego komunikatora bądź wysyłając e-maile. Profesor miał też swój drobny epizod aktorski, kiedy zagrał samego siebie w odcinku serialu „Licencja na wychowanie”, wyemitowanym w TVP2 dnia 22 kwietnia 2010 roku. A w filmie „Wtorek użyty został fragment jednego z programów, które prowadził.

Profesor Miodek jest także laureatem wielu nagród, między innymi Nagrody im. Profesora Hugona Steinhausa czy Nagrody im. Wojciecha Korfantego. Był dwukrotnie wybierany najpopularniejszym mieszkańcem Wrocławia, jest również jego honorowym obywatelem, podobnie jak jest honorowym obywatelem Tarnowskich Gór i Kalet. Trzykrotnie był także nagrodzony „Wiktorem”, czyli nagrodą Akademii Telewizyjnej. Został również odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2015 roku.

Jest kibicem Ruchu Chorzów, często nazywany nazywamy go chodzącą encyklopedią chorzowskiego klubu. W jednym z wywiadów w żartach przyznał, że jeżeli ktoś przyszedłby nieprzygotowany na egzamin, to wyrecytowanie z pamięci składu mistrzowskiej dynastii Ruchu z lat 50. mogłoby być jego ostatnią deską ratunku.