Piotr Łuszcz – Magik

Karol Pres

Jestem Bogiem – historia rapera Magika

Piotr Łuszcz urodził się 18 marca 1978 roku w Jeleniej Górze. Pochodzący z robotniczej rodziny, przeprowadził się z rodziną na Górny Śląsk mając zaledwie 3 lata. Jego początki z hip hopem zaczęły się już w podstawówce. Śledził za pośrednictwem kanału muzycznego MTV amerykańską scenę hip hopową. Tu pojawiły się początki i pierwsza zajawka na ten gatunek muzyki poprzez kupowanie pierwszych płyt, które odtwarzał na starym Commodorze. Na podwórku wraz z kolegą Marcinem Martenem, próbowali swoich sił w rapowaniu. Tak oto narodzili się Magik i Abradab, dwaj koledzy z podwórka, którzy nie chcieli już tylko słuchać swojej ulubionej muzyki, ale także ją tworzyć. Wraz z bratem Abradaba Michałem w 1994 roku założyli zespół Kaliber 44. Ich pierwszy utwór „Magia i miecz” oraz pierwszy album „Księga Tajemnicza. Prolog” ukazały się w 1996 roku za pośrednictwem wytwórni S.P. Records. Album otrzymał uznanie wśród odbiorców i sprzedał się w nakładzie 100 tys. egzemplarzy co na tamte czasy było zadowalającym wynikiem. Powstały także teledyski do „Magia i miecz” oraz chyba najsłynniejszego utworu od zespołu Kaliber 44 czyli „Plus i minus”. W 1998 powstał drugi album „W 63 minuty dookoła świata” wypromowany teledyskiem do utworu „Film”. Album ten otrzymał status złotej płyty. Niestety w tym samym roku Magik opuścił Kaliber 44. Powodem miały być nieporozumienia oraz konflikt na tle artystycznym między Magikiem a resztą zespołu.

W 1998 roku powstała Paktofonika – niekwestionowana legenda polskiego hip hopu. Trzyosobowy zespół powstał z inicjatywy Wojciecha Alszera, znanego jako Fokus, który zaprosił do współpracy Magika oraz Sebastiana Salberta, znanego jako Rahim. Pierwsze utwory, czyli „Priorytety”, „Ja to ja” i „Gdyby”, powstały jeszcze w tym samym roku. W 2000 roku zespół podpisał swój pierwszy kontrakt płytowy z wytwórnią Gigant Records a 18 grudnia tego samego roku zespół wydał swoją pierwszą, jakże dobrze znaną wszystkim fanom polskiego hip hopu płytę, zatytułowaną „Kinematografia”. Na krążku znalazło się 16 utworów a wśród nich „Jestem Bogiem”, najbardziej znany utwór Paktofoniki. Album otrzymał nagrodę muzyczną Fryderyka w kategorii „najlepszy album hip-hop”. Natomiast utwór pt. „Chwile ulotne” znalazł się na liście „120 najważniejszych polskich utworów hip-hopowych” według serwisu T-Mobile Music. W 2021 roku a dokładniej w styczniu album otrzymał status platynowej płyty.

W tamtym czasie Magik miał już żonę Justynę i syna Filipa z którymi mieszkał w Katowicach w dzielnicy Bogucice.

Raper zmagał się w tamtym czasie ze schizofrenią co doprowadziło do tragicznego zdarzenia. 26 grudnia 2000 roku, dokładnie o godzinie 6:15 raper wyskoczył przez okno z dziewiątego piętra swojego mieszkania we wcześniej wspomnianych Bogucicach. Rapera znalazł nad rankiem ojciec, który zorientował się że syna nie ma w pokoju a okno w pokoju jest otwarte. Został przetransportowany do szpitala, ale nie udało się go uratować i raper tego samego dnia zmarł. Powód samobójstwa do dnia dzisiejszego nie jest znany i powstają jedynie spekulacje na ten temat. Jedni twierdzą, że powodem takiej decyzji były jego problemy psychiczne. Drudzy uważają, że takim sposobem chciał uniknąć zasadniczej służby wojskowej. Niestety co skłoniło go do takiego działania nie zostanie już nigdy wyjaśnione. Syn Magika Filip poszedł w ślady ojca i też aktualnie jest raperem występującym pod pseudonimem Fejz. Grób Magika natomiast można odwiedzić na cmentarzu w Katowicach w dzielnicy Bogucice przy ulicy Leopolda.

21 marca 2003 roku odbył się pożegnalny koncert Paktofoniki. Miał on miejsce w katowickim Spodku w trakcie którego Fokus i Rahim uczcili pamięć zmarłego członka zespołu oraz ogłosili rozwiązanie grupy. W 2012 roku powstał także film „Jesteś Bogiem” w reżyserii Leszka Dawida opowiadający historię Paktofoniki. Magik to z pewnością osoba bardzo znacząca dla kultury polskiego hip hopu i często uważana za jednego z prekursorów tego gatunku w naszym kraju. Z pewnością można rzec, że ten młody chłopak z katowickiej dzielnicy stał się inspiracją dla wielu ludzi w naszym kraju.