Tadeusz Ślusarek

Marcin Geppart

Życiorys Tadeusza Ślusarka (1928 – 2022) – ojca skoków do wody na Śląsku

Urodzony w 1928 roku w Rudzie Śląskiej, Tadeusz Ślusarek, dorastał w okolicach Baranowicach, gdzie jego ojciec został w kierownikiem szkoły. W czasie wojny nie miał szans na uprawianie sportu, ale, jako dziecko, organizował swój wolny czas z rówieśnikami, najczęściej na tzw. sandgrubach, czyli piaskowniach, stawach i lasach w okolicach Żor. W czasach młodości miał swoją grupę rówieśników – niemieckich dokumentach policyjnych figurował, jako „przywódca polskiej bandy”, ponieważ zdarzało im się „boksować” z członkami Hitlerjugend.

Po wojnie uczył się w Żorach, potem w Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Rybniku, i w końcu w Stadium Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, przemianowanym później na AWF w Krakowie. W czasie studiów trenował lekką atletykę w KS Cracovia do roku 1950. Specjalizował się w skokach – w dal, trójskoku a także w biegach krótkodystansowych. W latach 1950 -1954 trenował gimnastykę sportową w KS Kolejarz i AZS Kraków. Po zakończeniu AWF w Krakowie w 1951 r., Tadeusz Ślusarek pracował na uczelni jako adiunkt w zakładzie gimnastyki. W tamtym okresie, dowiedział się o działaniu Technikum Wychowania Fizycznego w Katowicach, przetworzony w przyszłości na Studium Nauczycielskie Wychowania Fizycznego. Tam kształtował się jako nauczyciel WF.

W 1965 roku, po kilku latach pracy w oświacie, Tadeusz Ślusarek otrzymał propozycję objęcia funkcji dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Katowicach z bazą materialną w formie Stadionu Śląskiego. Pracował tam przez 15 lat, do roku 1979.

Z czasem zajął się nową dyscypliną – akrobatyką sportową. Tam trafił na Stanisława Wygasa. Mimo trenowania na zbyt małej sali (sala miała 24 m długości, gdzie ścieżka powinna mieć 41 m), adept Tedeusza był wielokrotnym mistrzem Polski w klasie mistrzowskiej i został medalistą mistrzostw Europy w latach 1979 – 1982.

Pod koniec lat 80. Tadeusz Ślusarek przystąpił do trenowania skoków do wody, zaczynając od klubu BKS Sparta Katowice, potem w MKS Pałac Młodzieży Katowice, a następnie w UKS Auerbach Tychy. W dwóch ostatnich klubach współpracował z trener Mirosławą Gruszką. Można dyskutować, że dzięki temu duetowi, z pomocą pozyskanych działaczy, instruktorów i rodziców, skoki do wody, jako dyscyplina sportowa, przetrwała na Śląsku. Mimo ograniczonych środków i braku wież na tyskim basenie, wielu skoczków, pod przewodnictwem Tadeusza, zdobyło mistrzostwo.

Tadeusz Ślusarek zakończył swoją karierę trenerską w 2018 roku, ze względu na podeszły wiek i zły stan zdrowia fizycznego (przeszedł operację kolana, ścięgna Achillesa i posiadał dwie endoprotezy stawów biodrowych). Od 13 sierpnia 2020 przeniósł się do Domu Opieki Bażantowo, gdzie spędził resztę swoich dni. Zmarł 18 czerwca 2022 roku. Został pochowany 28 czerwca 2022 roku w Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej – mieście w którym się urodził.